НОВ ПАРК – ОПИСАНИЕ
ОБХВАТ
Теренът североизточно от имота на новоизградената църква „Св. Св. Онуфрий, Дамаскин и всех мучеников Габровских“ е частна общинска собственост, с площ от 13 409 кв. м. Съгласно действащия подробен устройствен план (ПУП) представлява УПИ II – за ЕСП училище от кв. 54 и съответства на ПИ с идентификатор 14218.501.1143 от КККР. Имотът граничи от запад с бул. Могильов, от юг – с ул. „Напредък“ и УПИ III, отреден за църква, от изток – с ул. „Петър Михов“ и от север – с УПИ I – за обществено и жилищно строителство с изграден жилищен секционен блок.
Имотът е отреден за нова училищна база. В съответствие с чл. 55 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) се допуска, че: „до реализирането на ПУП поземлените имоти могат да се използват за временни открити обекти за спортни дейности и площадки за игра, преместваеми обекти по чл. 56, ал. 1 и други подобни открити обекти“.
ОСНОВАНИЕ И ЦЕЛ НА КОНКУРСА
Идеята е да се създаде обществен парк, като теренът се оформи и ползва за озеленяване и за временни открити обекти за активен и пасивен отдих, така, че да не се препятства последващото реализиране на предвиденото с ПУП. Непосредствената близост на училище „Св. Св. Кирил и Методий“, новия храм и прилежащите квартали с комплексно жилищно застрояване обосновават градоустройствено необходимостта и целесъобразността на това начинание.
Намерението за създаване на ново открито зелено пространство за физическа активност, за събиране и общуване и просто за отдих, чрез оформянето на този терен за парк цели да подобри качеството на живот и околната среда за жителите на съседните квартали.
СТРАТЕГИЯ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ
Предвижда се процесът да протече на три етапа:
Етап 1: Провеждане на конкурс за идейно решение;
Етап 2: Възлагане изработване на инвестиционен проект в работна фаза;
Етап 3: Осигуряване на финансови инструменти и реализация.
ИЗИСКВАНИЯ
С проектното предложение се търси създаване на устойчива, функционално
пригодна и естетически издържана градска среда. Да се използва един не малък, но неусвоен терен по ефективен и природосъобразен начин, като се реализират мероприятия за озеленяване. Да се изработи паркоустройствен план. Да се създаде общодостъпна градска среда.
Дизайнът на парка следва да се съобрази с наличните теренни характеристики. Задачата е да се оформят зелени площи и зони за рекреация с минимална намеса в естествения терен и без значителни и монолитни строителни работи. Проектният терен следва да се превърне в парк с подходяща растителност и условия за отдих, спорт, игра и забавления на открито за деца и възрастни.
Водещи изисквания към проекта и изпълнението на парка са:
- Подходящо функционално зониране на терена, съобразено с анализ на потребителите, прилежащите комуникации, инфраструктура и околната среда. Очаква се интегриран подход за благоустрояване и развитие на целевата територия, така че проектното решение в максимална степен да е съобразено и обвързано с прилежащите квартали и наличната инфраструктура. Особено значение е оформянето на контактната зона на парка с новоизградения храм, ведно с неговия двор и какъв подход ще се предложи – за създаване на функционална и визуална връзка с църквата или обратно – за отделянето и обособяването им чрез архитектурно-пространствени средства;
- Дейностите за озеленяване (ландшафното решение) да обхващат подходящи видове на дървесната, храстовата и цветната растителност, характерни за региона, удачни за развитие и поддръжка в градска среда. Зелените площи следва да са преобладаващи по отношение на останалите благоустройствени работи в терена. Паркоустройствената композиция следва да осигури добър художествен и естетически вид през всичките сезони. Площите за озеленяване да не са по-малко от 50 на сто от територията на парка;
- Насърчава се прилагането на иновативни и оригинални архитектурно-пространствени композиции и дизайнерски решения, например – интересни настилки, алпинеуми, елементи на парковото обзавеждане, тематични кътове и ландшафтни групи и растителни видове. Да се заложат съвременни материали и изделия в парковото строителство, както и модерна паркова мебел (пейки, чешми и др.) с максимален ергономичен и декоративен ефект;
- Търсят се устойчиви и практични проектни решения по отношение на вложени материали, технологии за изпълнение и експлоатация. Подходящо проведена вертикална планировка за съобразяване с даденостите на терена, прилагане на екологосъобразни технологии с минимални монолитни строително-монтажни работи. Приоритетно използване на естествени материали, като се ограничават, при технологична възможност монолитни строителни технологии (бетонни/стоманобетонни работи, асфалт и подобни). Допустимо е прилагане на готови масивни/бетонови елементи, като павета, плочи за настилки, бордюри, улеи, шахти, тръби, кашпи и др. Вертикалната планировка на терена следва да осигури отвеждането на повърхностните води, както от отделните кътове, площадки, алеи, така и от зелените площи;
- Изисква се спазването на действащата нормативна уредба и приложими стандарти;
Прогнозната стойност за реализация на СМР се предвижда да бъде около 2 800 000 лв. (два милиона и осемстотин хиляди лева) без ДДС и се очаква предложените идейни проекти да бъдат съобразени с тази стойност.
ОСНОВНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ НА ПАРКА
следва да включват: подходи и паркиране, алейна мрежа, зелени площи, кътове за отдих, площадки за игри и спортни занимания, заедно с необходимата инженерна инфраструктура, парковото оборудване и обзавеждане. В проекта задължително следва да се включат решения за:
- Подходите към парка и паркирането:
Да се оформят подходи към парковия терен, като се отчетат жилищните комплекси, училището, прилежащите улици (с различен клас и значение) и новата църква. Ползването на парка да е осигурено, както за пешеходци, така и за велосипедисти и за потребители, които ще дойдат с коли. Да се осигури място с оптимален брой паркоместа, обслужващи парка. Да се предложи организация за прилежащо паркиране по ул. „Петър Михов“, с което да се оформи релефа чрез моделиране на терена и да се предложи решение за достъпа до парка от изток.
Да се анализира, обоснове и предложи ограждане/обезопасяване спрямо прилежащите улици – цялостно или частично, чрез ограда и/или подходящо озеленяване на парковия терен.
- Алейната мрежа, която да дава възможности за пешеходен, вело и транспортно-обслужващ достъп до парковите съоръжения и обекти. Решението да е базирано на анализа
на пешеходните потоци и функционалното зониране. Следва да се дефинират и обосноват пешеходните, велосипедните алеи, като се предвиди обособено трасе, предназначено за малки деца и обучаващи се с цел безопасното ползване. Да се ограничи транспортното движение в парка, но алейната мрежа да дава възможност за транспортно-обслужващ достъп до зоните и оборудването, където ще е необходим за поддръжката. Да се предвидят със съответния вид настилка и ширина, като материалите да се съобразят с вида, начина на ползване и практична поддръжка.
Да се предложи подходяща организация и система от елементи, вкл. маркировка, която да обезопаси или препятства смесването на пешеходното движение с това по велоалеите. Да се предвидят места за паркиране на велосипеди (велостоянки).
- Площи за озеленяване:
За зелените площи и тяхното композиране да се съобрази със зонирането на парка и конкретно с видът отдих – активен (по-атрактивна зона с повече архитектурни елементи, наличие на детскa/спортна площадкa,) и пасивен (тиха зона, изолационни пояси).
Проектното решение да бъде съобразено със наличната съществуваща дълготрайна дървесна растителност, която ще се оцени за запазване. Да се предвидят мероприятия за засаждане на нови дървесни видове на иглолистни и широколистни дървета и храсти, оформяне на цветни лехи и затревяване. Проектът да предложи решение за цветни партери. Желателно е цветните насаждения да са от многогодишни видове (храсти и цветя). Решението да отговаря на функционалното зониране на парка и алейната мрежа. Изборът на растителни видове, предвидени при паркоустрояване на терена да бъде съобразен с климатичните условия на града по отношение на устойчивост на суша, преки слънчеви лъчи, по отношение на художествена функция, по отношение на традиции в озеленяването на града. Изборът на видовете да е с високодекоративни качества и колорит през различните сезони и да е обоснован в обяснителната записка.
За поддръжката на зелената система, да се предвиди автоматизирана поливна/оросителна система, като се предложат иновативни решения за водозахранването (сондажни кладенци, проектен резервоар за събиране на дъждовната вода).
- Зони/кътове за отдих на открито, игри, спорт и развлечения и социални контакти, осигуряващи безконфликтно ползване от различни потребители. Да се оформят зони за деца и възрастни, като:
- детски площадки и кътове с добре развита детска игрова среда за различни възрасти, съобразено с изискванията на Наредба №1 от 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра;
- зони и места за тих отдих;
- спортни (фитнес) площадки;
- площадки за други забавления;
- други – беседки, перголи, пейки.
Да се предложи паркова мебел (пейки, беседки, перголи, павилиони, кошчета за отпадъци), като се приложат детайли и снимков материал.
- Зона „кучешка площадка/алея“ – обособена и оградена част с площ около 500 кв. м, включваща съоръжения за игра и обучение на домашните любимци, пейки за стопаните им, адекватна по височина ограда и врата с добро затваряне в обособената зелена площ, както и задължителните кошчета за отпадъци..
- Санитарно обслужване
Да се предвиди монтирането на преместваем санитарен контейнер, който да осигурява обслужването на парковия терен, като поне един санитарен възел удовлетворява изискванията към достъпната среда в сгради и съоръжения, в т. ч. на хората с увреждания.
Към контейнера със санитарните възли, да се предвиди и служебно помещение със складова част за инвентар и поддръжка на парка. Да се предложат решения за разделно сметосъбиране;
- Питейни фонтанки/чешми, съобразени със съвременните изисквания за пестене на вода;
- Система за парково осветление и видеонаблюдение
Да се планира захранваща мрежа и подходяща, по видове, система за осветление на цялата територия на парка, съобразено с алейната мрежа, отделните функционални кътове и зони, с внедряване на мерки за енергоефективност.
Да се планира и система за видеонаблюдение, обвързана със системата за осветление.
- Обслужващи преместваеми обекти и/или елементи:
Да се предложат решения за поставяне на обслужващ/и преместваем/и обект/и с подходящо предназначение и дизайн. За целта да се съобрази инженерното захранване и начина на обслужването им;
- Осигуряване изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда:
Проектните решения по всички елементи, посочени по-горе, следва да са съобразени с изискванията на Наредба № РД-02-20-2 от 26.01.2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията;
ОБЕМ И СЪДЪРЖАНИЕ НА МАТЕРИАЛИТЕ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ
Проектът следва да бъде представен чрез обяснителна записка, финансово предложение и графични материали под формата на минимум 3 (три) табла, формат представен и записан в ISO А1 (594 мм/ 841 мм), както и на дигитален носител – текстовата част във формат Word и/или PDF, а графичната в PDF формат и/или 3D визуализация и/или видео формат.
1. Графично представяне:
ТАБЛО 1 – Градоустройствено и цялостно ситуационно решение (М 1:500) – графично представяне на концепцията за организация на парковата територия и благоустройствените решения – функционалното зониране и площоразпределението, композиция на алеи, озеленяване, пространствени композиции и парково обзавеждане. Съдържа: схема/и, силуети/разрези в мащаб по избор и друга визуализация.
ТАБЛО 2 – Идейни решения на отделни зони, кътове, малки архитектурни форми и градинската пластика в мащаб по избор, с графично представяне на конкретни предложения за основните елементи, съобразено с изискванията на заданието. Съдържа решения в план, разрези, изгледи, подходящи за илюстриране на идеята, и задължително – триизмерни изображения на основни функционални зони и кътове,
ТАБЛО 3 – Детайли и триизмерни изображения – фрагменти и детайли (М 1:200, 1:100, 1:50, 1:20), изясняващи архитектурно-художествени елементи и ландшафтни решения. Графичното представяне и техника са по избор – планове, разрези, изгледи и задължително – триизмерни изображения на избрани, минимум 3 броя елемента/съоръжения/оборудване.
Необходимо е да се предложат и изяснят материали, цветове и текстури. Подходящи за детайлиране са: площадки за отдих, декоративни кътове, пешеходни и велоалеи, малки архитектурни форми, художествени инсталации, парково обзавеждане, настилки, детайли на ландшафтното решение и други.
ТАБЛО 4 – допълнителни материали/изображения – не е задължително за представяне.
Съдържа: по избор на участниците – перспективни изгледи, 3D визуализации, фотомонтажи, схеми, таблици, текст и други илюстративни материали, онагледяващи проектното предложение.
2. Обяснителна записка,
съответстваща на представеното в таблата, следва да съдържа обосновка и подробно описание на:
- обосновка и пояснения на функционалното и композиционното решение;
- предложените решения за основните елементи на парка , избраните материали за реализация на проекта;
3. Финансово предложение за реализация на проекта,
включващо прогнозни стойности на разходите за проектантски хонорар и основните видове СМР, парково оборудване и обзавеждане /в съответствие с проектното предложение/ – по приложен образец.
3.1. Прогнозната стойност за реализацията на проекта в частта СМР, парково оборудване и обзавеждане , следва да съдържа прогнозни стойности на основните елементи на парка , както следва за:
- подготовка на терена, включително СМР за инженерно захранване;
- залесителни работи;
- СМР за алейна мрежа, подходи, вкл. паркиране, ограждане, преместваеми обекти и др. съоръжения, площадки и кътовете за отдих и спорт, осветление и видеонаблюдение, достъпна среда;
- парково оборудване и обзавеждане;
- обобщена стойност за цялостното изпълнение;
За посочените разходи се изисква да се представи ясна и кратка обосновка с пояснения за необходимите финансови средства за планираните групи и видове СМР, парково оборудване и обзавеждане, както и обобщена такава за цялостното изпълнение.
3.2. Финансово предложение за проектантски хонорар, включващ:
- изготвяне на инвестиционен проект във фаза „работен проект“ – като процент (%) от прогнозните стойности на СМР;
- упражняване на авторски надзор по време на изпълнението – като процент (%) от прогнозните стойности на СМР.
*Сумата от процентите по /1/ и /2/ не може да бъде повече от 4,0 %.
Забележка*: На всички гореописани проектни материали и съпътстващи документи, не се обозначава от кой са представени и същите не се подписват и подпечатват от участника, за да не бъде нарушена анонимността на представения проект. Нарушаванетона анонимността е основание за отстраняване от участие
Участникът, сключил договор с Възложителя, след провеждане на процедура на договаряне без предварително обявление, съгласно 79, ал. 1, т. 9 от ЗОП ще следва да изработи:
- Инвестиционни проекти във фаза „Работен проект” по всички необходими части с цел реализиране на предвидените с идейните решения на участника, сключил договор с Възложителя, което включва:
Проектна документация, съгласно изискванията на Наредба № 4/2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, с минимум следните части:
- паркоустройство и благоустрояване;
- архитектура, вкл. решения за достъпна среда;
- геодезическа (трасировъчен план и вертикална планировка);
- конструкции;
- инсталации и мрежи на техническата инфраструктура: ВиК, електро;
- пътна;
- технологична – при необходимост;
- пожарна безопасност;
- и други, в съответствие с действащата нормативна уредба към момента на възлагане;
- сметна документация, съгласно чл. 150 от Наредба № 4/21.05.2001 г., която да съдържа: обяснителна записка, подробни количествени и стойностни сметки по частите на проекта за видовете СМР, спецификация на предвидените за влагане строителни продукти (материали, изделия, комплекти и системи) с технически изисквания към тях в съответствие с действащи норми и стандарти, спецификации на предвиденото с проекта оборудване/обзавеждане и обобщена (генерална) стойностна сметка на обекта;
- Изготвяне на инвестиционен проект във фаза „работен проект“ иупражняване на авторски надзор
Прогнозната стойност за изработване на проектната документация и осъществяване на авторския надзор по всички части, е до 112 000 лв. без включен ДДС.
VII. ИЗХОДНИ ДАННИ И ПРИЛОЖЕНИЯ
- Акт № 2589 за частна общинска собственост от 21.06.2021 г., вписан с вх. рег. № 1611 от 25.06.2021 г., акт № 13 том VI дело 555 при Служба по вписванията – гр. Габрово;
- Скица № 15-737880-07.07.2021 г. на поземлен имот с идентификатор 14218.501.1143 по КККР, издадена от Служба по геодезия, картография и кадастър – гр. Габрово;
- Графични приложения – извадки от плана за регулация (PR) и от кадастрална карта (KK) в различни формати, както следва:
1. PARK PR_A4_1_1000 – формат PDF
2. PARK PR.CAD
3. PARK PR.DXF
4. PARK PR – формат DWG
5. PARK KK.CAD
6. PARK KK.DXF
7. PARK KK – формат DWG
- Изходни данни за проектиране за условията и възможностите за присъединяване на обект към ВиК мрежа – изх. № ПТ001-1969/23.05.2022 г. на „ВиК“ ООД гр. Габрово;
- Писмо изх. № EDN-3463/02.06.2022 г. относно предоставяне на данни за налични инженерни мрежи и съоръжения, собственост на „Електроразпределение Север“ АД с приложение в цифров формат
Разходи за участие в конкурса
Разходите за изработването идейните проекти са за сметка на участниците в процедурата. Спрямо възложителя участниците не могат да предявяват каквито и да било претенции за разходи, направени от самите тях по подготовката и подаване на конкурсните им предложения, независимо от резултата или самото провеждане на конкурса.